12 BİN TL.’LİK HEDİYE OLUR MU?

Adam olana hediyenin en iyisi, en makbulü içten gelen bir selam, bir tebessüm. Bunlar yetmezse bir tek ya da bir demet çiçek. Yemez mi? Bana göre, size göre yeter de artar bile… Peki herkes için yeterli mi bu kadarı?  Yetmez elbet. Bir zamanlar bir devlet adamının  damadına Jaguar marka bir otomobil hediye etmişti işadamının biri. Damadın adı Davulcu Asım mıydı ne?  O zamanlar Jaguar marka otomobil her halde pek güzel, pek pahalıydı ki kıskananlar çatlamış, çekemezliklerini büyük bir gürültüyle medyada sergilemişlerdi.  Hatta çekemezin biri sırf muhalefet olsun diye Jaguar Partisi adında bir siyasi parti bile kurmuştu.

 

Davulcu Asım’a hediye edilen lüks ve pahalı araba züğürdün çenesini yormakla kalmamış, zamanın siyasetçilerinin de hayli bozulmalarına yol açmıştı. Ağzı  olan konuşuyordu: Vay efendim, sokaktaki adamın yaralı parmağına işemekten bile kaçınan o zengin iş adamı, daha önce hiç tanımadığı davulcuya neden böylesine pahalı bir hediye veriyordu? Böyle bir hediye vererek acaba çok sayın devlet büyüğünü mü etkilemek istiyordu? Ve buna benzer fesatça sorular, sorular… Ağzı olan konuşuyordu. Çekemiyorlardı işte, hasetlerinden çatlıyorlardı. Çatlasınlardı.

 

Çekemeyenler  bu konuda öyle çok konuştular, öyle çok huysuzlandılar ki, sonunda muhterem siyasilerimizin bağış kabullerini bir düzene sokmak, bir kurala bağlamak gereğini duydular. Kuralları düzenlemek üzere yasal çalışmalara girildi. Bu çalışmalar cümlesinden olarak, bugünlerdeki gelişmeleri Hürriyet Gazetesi’nin genç araştırmacı yazarlarından Melis ALPHAN, 03.12.2012 tarihli gazetesinde “HANGİ YÜZLE 12 BİN  LİRALIK HEDİYE ALINIR?” başlıklı  bir haber – yazı yayınladı. Bu haber – yazıyı okumamışsanız internetten bulup hemen okumalısınız. Yazıda, ilgili Meclis komisyonunun parlamenterlerin hediye kabulü üst sınırını 12 bin TL olarak belirlediğini, bu miktarın asgari ücretle çalışan bir yurttaşın bir yıllık ücret toplamından çok fazla olduğunu… vurguluyor ve yurdumuzda son günlerde çocuklarını besleyemez, sobasını yakamaz hale düşüp intiharı seçen insanlarımızdan söz ediyor.

 

Melis ALPHAN”ın yazısının altına eklenen okur yorumlarında özetle parlamenterlere verilmekte olan hediyelerin düpedüz rüşvet olduğu büyük harflerle yazılıyor. Halkımızın bu konudaki değerlendirmeleri böyle… Doğrusu, işçilerini sigortasız, günlük çalışma sürelerinin çok üstünde çalıştıran kişiler, parlamenterlere 12 bin TL üst sınırlı hediyeler veriyorlarsa, bu düpedüz rüşvettir. İlgili komisyonun böylesi yasal düzenlemelerle rüşveti meşrulaştırması doğru değildir. Yurttaşlık, yalnızca seçim sandıklarına oy atmak değil, parlamenterlerin bu tür girişimlerini açıkça, sözle ve yazıyla kınamaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test