YOK SAYILAN KÖY: KOCAPINAR

Gönen Ovasını güneyden kuşatarak basamak basamak yükselen dağ sıraları, Tastepe’den, Dumanlıtepe’den başlayarak güneye doğru usul usul alçalır. Bu alçalma, şimdilerde Manyas Barajı’nı besleyen Kocaçay’a kadar sürer,  sonra yeni bir hamleyle daha güneye doğru yeniden yükselmeye başlar.  Dağ sıralarının kuzeye bakan yamaçlarında çoğunluk kayın olmak üzere meşe, gürgen, dişbudak, ıhlamur ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanlar yer alır.  Güney yamaçlarda ise egemenlik meşenindir. İlkbaharda yamaçlarda yer yer erguvan ağaçlarının göz alıcı görüntüleri,  devasa ıhlamur ağaçlarının yaydığı baş döndürücü kokular, dere boylarına sağlı sollu yerleşmiş çınar ağaçları buraları gezme şansını bulanlar için doyulmaz güzelliklerdir.

 

Gönen’den güneydoğuya uzanan asfalt yol Tütüncü mezarlığının yanında ikiye ayrılır. Sağa dönen kol yavaş yavaş yokuşa sarar. Dağa tırmanmaya başladığınızda soluduğunuz havanın şaşırtıcı biçimde temizlendiğini, ciğerlerinizin bol oksijenle adeta yıkanmakta olduğunu hissedersiniz. Temiz havada yolculuk yolculuk olmakta çıkar,  adeta zevke dönüşür. Asfalt yol, kıvrıla büküle yarıp geçtiği ağaç denizinin içinde unutulmaz, doyulmaz güzellikleri görmenizi sağlar.

 

Ve sonra…

 

Ve sonra,  asfalt yol, Çobanhamidiye köyünün çıkışında birden bire biter! Bu noktada biten yalnızca asfalt yol değildir,  biten çağdır, insanlıktır,  siyasi ahlaktır, dürüstlüktür aynı zamanda…Ve bu noktada başlayan sadece kasten ihmal edilmiş bir köy yolu değil,  utanç verici bir yönetim anlayışıdır, bir zulümdür, bir iki yüzlülüktür. 

 

Taa 1953 yılından bu yana sürüp gelen ve öyle görünüyor ki sürüp gidecek olan bir siyasi satın alma, hayır, satın alma da değil, teslim alma uğraşıdır. Muhalif partilere oy verdiği için Kocapınar köyünü yıldırmak isteyen çirkin siyasetin bakımsız yol görünümündeki iğrenç ruhudur. Eğer aracınızın gücü ve sabrınız yeter de bu yolun sonuna kadar gidebilirseniz, o bin yıllık, devasa çınar ağaçlarının kökleri arasından fışkırıp çıkan ve adını köye de veren güzelim Kocapınar”a ulaşırsınız. O,  çevresinde binlerce yıldır hayatın kaynağı olan suya ve çevresinde kurulmuş köye..

 

1953 yılında, o zamanın valisi ve aynı zamanda iktidar partisinin il başkanı da olan kişi maiyetiyle birlikte Kocapınar’a gelerek o bin yıllık çınarların altında topladığı köy halkına: “ Eğer iktidar partisine kayıt yaptırırsanız köyünüze hemen yol yapacağız!”  demiş ve halktan “Sizin yapacağınız yoldan gideceğimize domuzun açtığı patikadan gideriz!” yanıtını almıştır. O günden bu yana, o,  halkı sindirme,  satın alma, teslim alma zihniyeti Kocapınar’ı hizmet götürme konusunda hep yok saymış ve o çirkin teklifi her fırsatta tekrarlayıp durmuştur: “Ne kadar oy, o kadar hizmet! Oy yoksa yol da yok!*

 

 Ne kadar yok sayılırsa sayılsın, Kocapınar köyü onurlu duruşuyla hep var olacak!   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test